Lezzetler

Tekirdağ’ın Ünlü Lezzetleri

Tekirdağ’ın ünlü lezzetleri nelerdir? Tekirdağ Trakya’nın en güzel şehirlerindendir ve Tekirdağ mutfağı müthiş ve birbirinden farklı enfes tatlarla doludur. Özellikle yabancı turistlerin çok beğendiği lezzetler bulunmaktadır. Tekirdağ’ın meşhur ürünleri burma sucuk üzüm turşusu hardaliye, manda yoğurdu, üzüm pekmezi olmaktadır. Bununla birlikte, Tekirdağ’ın meşhur olarak bilinen lezzetleri şunlardır:

  • Damat paçası
  • Tekirdağ köftesi
  • Pireşe bulama
  • Papaz mancası
  • Hayrabolu tatlısı

Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ’a gelince en meşhur ve mutlaka tadılması gereken lezzetlerden birisi Tekirdağ Köftesidir. Tekirdağ köftesinin içerisinde irmik bulunmaktadır ve köfte 3 aşamalı bir şekilde yorularak yapılır. Köftenin dillere destan bir tadı vardır. Ayrıca özel sosu farklı bir lezzet katar.

Damat Paçası

Tekirdağ’ın ünlü lezzetleri içinde yer alan damat paçası, tavuk suyu ile yapılan bir yemektir. Islatılan yufkaların içine dilimlenmiş tavuklar koyulması ile hazırlanan bir lezzet olmaktadır. Üzerine yoğurt sos eklenerek servis edilir. Damat paçası Tekirdağ yöresinin oldukça enfes lezzetlerinden birisidir. Kokusu mükemmeldir.

Bulama

Tekirdağ mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir diğeri bulamadır. Çörek otu ve üzüm pekmezi karıştırdıktan sonra pişirilerek hazırlanır. Mükemmel bir tatlıdır. Kaymak kıvamında bir dokusu vardır. Herkesin denemesi tavsiye edilir.

Pireşe Yemeği

Tekirdağ yöresinde meşhur olan pireşe, mısır unundan yapılan bir yemek olmaktadır Hamur mısır unundan yapılır ve içerisine pırasa gibi çeşitli malzemeler ve sebzeler koyulur.

Hayrabolu Tatlısı

Tekirdağ’ın en meşhur tatlarından olan Hayrabolu tatlısı Kemalpaşa tatlısına benzer bir tatlıdır. Daha büyük ebatlarda hazırlanır. Yanında dondurma ya da tahin ile servis edilmektedir. Tekirdağ’ı ziyaret edenlerin mutlaka denemesi gereken bir tatlıdır.

Papaz Mancası

Tekirdağ yöresinde meşhur olan papaz mancası çok lezzetli bir yemek olmaktadır. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Yeşil biber, patlıcan, maydanoz, kırmızı biber, sarımsak, dereotu, sirke ile yapılan bir meze türüdür.

Çeneçarpan Çorbası

Tekirdağ’ın yöresel yemeği olan çeneçarpan çorbası süt ve hamurdan yapılan ve besleyici olan bir çorbadır.

Kelle Paça Çorbası

Tekirdağ’ın ünlü lezzetleri içinde yer alan kelle paça çorbası Tekirdağ bölgesinin esnaf lokantalarında kolayca bulunmaktadır.

Cizleme

Cizleme, krepe benzer bir görünüme sahiptir. Fakat krepten farklı olarak cizleme yemeğinde hava baloncukları kapatılmaz. Cizleme yapılan tavada başka yemek yapılmaz.

Sini Mantısı

Et ile yapıldıktan sonra tepsiye yerleştirilir. Fırına verilen mantının üzerine isteğe göre yoğurt eklenebilir.

Burma Sucuk

Tekirdağ’ın ünlü lezzetleri içinde yer alan Burma sucuk teke ve oğlak etlerinden yapılmaktadır.

Manda Yoğurdu

Tekirdağ’da Saray ilçesindeki mandaların sütlerinden yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, Saray ilçesinde manda kaymağı da meşhurdur.

Hardaliye

Hardaliye alkolsüz üzüm suyu olmaktadır. İçerisine hardal tohumları eklenmektedir.

Üzüm Turşusu

Tekirdağ özellikle bağ bahçeleriyle meşhurdur. Üzüm turşusu mükemmel lezzetlerden birisidir. Üzüm sirkesi, beyaz üzüm, sarımsak, limon suyu, kaya tuzu ile hazırlanmaktadır.

Keşkek

Tekirdağ bölgesinde vazgeçilmez lezzetlerden birisi de keşkektir. Islatılan buğdayla yapılan bir yemektir. Ayrıca keşkek yemeğinin yaşlılara ve hastalara şifa olduğu inancı bulunmaktadır.

Peynir Helvası

Tekirdağ’ın ünlü lezzetleri içinde yer alan peynir helvası, peynir ve tereyağından yapılmaktadır. Yumurta sarısı, toz şeker ve irmik gibi malzemeler de içinde bulunmaktadır.

Zerde

Trakya mutfağında oldukça sevilen mükemmel lezzetlerden olan Zerde tatlısıdır. Zerde tatlısı özel günlerde hazırlanmaktadır. Mevlitlerde, düğünlerde ikram olarak yapılır.

Patlıcan Ekşilisi

Tekirdağ mutfağının çok sevilen bir yemeği patlıcan ekşilisidir. Sirkeli patlıcan yemeği olarak da bilinir.

Sütlü İncir Tatlısı

Trakya yöresinde özellikle ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlısıdır. İncir dolması olarak da bilinmektedir. Ayrıca, manda kaymağı ile yendiği zaman tadı çok lezzetli olur.


Tekirdağ’ın Meşhur Ürünleri

Tekirdağ deyince ilk akla gelen Tekirdağ rakısıdır. Bunların haricinde en meşhur ürünleri;

  • Üzüm Turşusu
  • Üzüm Pekmezi
  • Burma Sucuk
  • Alkolsüz Üzüm Suyu
  • Manda Yoğurdu olarak sıralanabilir.

Similar Posts