Gezilecek Yerler Trakya Bölgesi

Kırklareli Gezilecek Yerler Ve Yöresel Lezzetleri

Kırklareli bulunduğu konum olarak günümüze kadar birçok döneme ev sahipliği yapmıştır.
Bu nedenle Roma, Bizans dönemlerinde istilalara uğramıştır. Kırklareli tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir konuma sahiptir. Osmanlı döneminin mirası olarak kalan camiler, türbeler, hamamlar, çeşmeler günümüze kadar kendini korumuştur. Kırklareli bulunduğu coğrafya bakımından doğu ve batı kültürlerine ev sahipliği yaptığı için şehirde gezilecek yerler oldukça fazladır.

Şehir turistlik bir bölgede yer aldığı için her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca İstanbul’ a yakınlığından dolayı İstanbul’daki kişilerin hafta sonları 2 günlük kısa tatillerinde tercih mekanlarından birisi olmuştur. Kırklareli’ne gittiğinizde ortalama 3 veya 4 gün içerisinde şehri baştan sona gezebilirsiniz. Gezintinin sonucunda ise Kırklareli’nin yöresel yemeklerini yemeyi unutmayınız. Kırklareli’ ne geldiğinizde tarihi mekanları gezmek için birçok müze sizi beklemektedir. Bunun yanı sıra Kırklareli’ne bağlı Vize ilçesinde Panayır iskele koyu sizi bütün güzelliğiyle sizi beklemektedir Kırklareli’ne 47km uzaklıkta bulunan Panayır iskelesi kalkan balıklarına da ev sahipliği yaptığı için balık avcılarının da ilgisini çekmektedir. Kırklareli birçok tarihi döneme ev sahipliği yaptığı için köprüleriyle de turistleri kendine çekmektedir. Babaeski Köprüsü 1633 tarihinde 4.Murat döneminde yaptırılmıştır ve günümüze kadar tarihi ihtişamıyla kendini korumuştur. Kırklareli farklı dinlere ev sahipliği yapmıştır. Vize ilçesinde bulunan Küçük Ayasofya Kilisesi buna örnek olarak gösterilebilir. Jüstinyen döneminde inşa edilen yapı 14.yüzyılda yeniden restore edilen yapı cami olarak ibadete açılmıştır. Kırklareli şehir merkezinde Kırklareli müzesi ise bölgenin kültürel coğrafi ve etnografik ögelerin sergilendiği ulusal bir müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Kırklareli tarihi mekanları ile ünlü olduğu gibi tatil mekanları ile de zengin bir ilimizdir. Yazları deniz tatillerinizi sakin ve Antalya gibi şehirlere nazaran biraz daha serin bir havaya sahiptir. Kırklareli’nde ortalama 50 kilometrelik bir kumsal şeridi bulunmaktadır. Bu kumsal şeridine ise yılın yaz ayları yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Sizler de başka şehirlerden Kırklareli’ne tatile gelmek istiyorsanız İstanbul’ a havaalanına inerek oradan Kırklareli otobüsüne binebilirsiniz.

Kırklareli’nde sahil şeritlerinde gezi yapmak istiyorsanız muhakkak İğneada’yı, Kıyıköy’ü ve Lüleburgaz’ı görmelisiniz. Ağaçların bol olması sebebi ile oksijen bakımından zengin bir şehrimizdir. Doğa yürüyüşleri yapabilir veya kamp alanlarına yatılı olarak gidebilirsiniz. Kamp bölgelerinde ise kamp malzemelerini kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Gelelim Kırklareli’nin yöresel lezzetlerine. Kırklareli mutfağı son derece leziz yemeklere sahiptir. Kırklareli’nin merkezine giderek yöresel yemekleri yeme şansı bulabilirsiniz. Kırklareli’nde tarihi mekanlarda da yemek yiyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Gusto Celepoğlu Konağı iyi bir seçenek olabilir. Burada şarap ve etin değişik sunumlarını keşfedebilirsiniz. Kırklareli Trakya bölgesinde olduğu için tahmin edeceğiniz üzere köfteleri de meşhurdur. Ahmet Bey’in Meşhur Bahar Köftecisi’nde yağlı ekmeklerle servis edilen köftelerin tadına bakmayı unutmayın. Kırklareli bahsettiğimiz üzere geniş bir damak zevkine sahiptir. Kırklareli’nin kendine has çorbaları da mevcuttur. Tarihi Aytaç Çorbacısı’nda dilediğiniz çorbaları içebilirsiniz.

Trakya bölgesinde yemek yemeyi düşündüğünüzde seçenekler arasında balık olmazsa olmazlardandır. Balık için tercih edebileceğiniz restoran Rota Balık Restoran’ı olabilir. Sunumları ile ünlü bu restoranda lezzetli balıkların ve mezelerin keyfini çıkarın.

Kırklareli’ne gelip de ocakbaşına gitmemek olmaz. Şehrin en meşhur ocakbaşısından biri olan İğneada Ocakbaşı’nda kebap yiyebilir yanında yöresel Trakya peynirlerinden tercih edebilirsiniz. Ayrıca burada serpme kahvaltı hizmeti de verilmektedir. Ailenizle birlikte gelip gönül rahatlığı ile oturabileceğiniz nezih bir ortamdır. Kırklareli’nde taş mekanlarda da restoranlar bulabilir buralarda da yöresel ürünlerden tadabilirsiniz.

Similar Posts