Gezilecek Yerler

Edirne’de Gezilmesi Gereken Yerler

Edirne şehri uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur. Osmanlının tarihi eserlerin sahip olan Edirne’de gezilmesi gereken yerler nelerdir? Keşan, Enez ve Erikli sahilleri gezilecek önemli yerlerdendir. Ayrıca her yıl Edirne şehrinde düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşlerini izlemek için dünyadan birçok ziyaretçi gelmektedir. Edirne şehri Avrupa’ya açılan kapı olduğu için oldukça ilgi gören bir şehirdir. Osmanlı mimarisinin en güzel yapıları Edirne şehrinde bulunmaktadır. Özellikle Mimar Sinan‘ın eseri olan Selimiye Camisi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl boyunca başkentlik yapan Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bulunan tarihi taş Uzunköprü, Dünya’nın en uzun taş köprüsüdür. Köprü 1393 metre uzunluğundadır.

Edirne’de Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

Edirne’de gezilecek olan tarihi yerler şunlardır:

 • Enez kalesi
 • Hıdırlık tabyası
 • Rüstem paşa kervansarayı
 • Meriç köprüsü
 • Beyazıt köprüsü
 • Hacı adil bey çeşmesi
 • Edirne büyük ve beyaz atı örtüsü

Enez Kalesi

Edirne’de gezilmesi gereken yerler içinde yer alan Enez kalesi Edirne’de yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Yapım yılı tam olarak bilinmemektedir. Duvarlarında kullanılan yapı malzemeleri Bizans döneminden önce olduğuna işaret eder. O dönemlerde balkanlardan gelen tehlikeleri önlemek amacıyla yapılan kalenin milattan sonra altıncı yüzyılda onarıldığı söylenmektedir. Edirne Keşan’a bağlı bölgede yer almaktadır.

Hıdırlık Tabyası

Edirne’degezilmesi gereken yerler içinde yer alan mükemmel yerlerden birisi Hıdırlık tabyasıdır. Balkan savaşı sırasında önemli bir yeri vardır.

Rüstem paşa kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı Edirne ziyaretlerinde uğranması gerekenler arasında yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin en önemli yapılarından biri olan Rüstem Paşa Kervansarayı, Edirne’nin merkezinde yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin ustası olan Mimar Sinan’a yaptırılan bir kervansaraydır. Dikdörtgen avlular içerisinde 2 katlı odalar bulunmaktadır. Oldukça dikkat çeken bir yapıdır. 1972 yılında tekrar düzenlenerek otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1980 yılında ağa han mimarlık ödülü almıştır. Bununla birlikte, ulaşımı oldukça elverişlidir. Edirne’de görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Meriç Köprüsü

Abdülmecit tarafından yaptırılan Meriç yani mecidiye köprüsü Edirne de görülmesi gereken önemli tarihi köprülerden birisidir. Meriç nehri üzerinde yer alır. Köprü 263 metre uzunluğundadır. Köprünün ortasında mermerden yapılı yazıt köşkü bulunmaktadır. Meriç köprüsü Edirne’nin sembollerinden birisidir. Ayrıca Osmanlı dönemine ait en güzel köprülerden birisidir. Meriç nehri kıyılarında piknik yapılacak alanlar bulunmaktadır.

Hacı Adil Bey Çeşmesi

Meriç köprüsünün bitiminde yer alan hacı adil bey çeşmesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi yapılardan birisidir.

Beyazıt Köprüsü

Edirne’nin en gösterişli köprülerinden birisi Beyazıt köprüsü olmaktadır. Mimar Hayrettin tarafından 1488 yılında köprünün yapımına başlanmıştır. Beyazıt köprüsünün uzunluğu 78 metredir. Osmanlı tarihini oldukça güzel bir şekilde yansıtan bir köprüdür.

Edirne Büyük Sinagogu

Avrupa’nın en büyük dünyanın ise en büyük üçüncü sinagogu Edirne büyük sinagogu olmaktadır. 1942 yılında yaptırılmıştır.

Gala Köprüsü

Gala Köprüsü, Trakya’nın kuş cenneti olarak adlandırılmaktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca Dünya’nın kuş gözlem alanlarından birisidir. 2005 yılında Milli Park ilan edilen Gala gölü doğa fotoğrafçılarının sıklıkla geldiği bir yerdir.

Edirne’de Gezilecek Camiler

Edirne’degezilmesi gereken yerler içinde olan camiler şunlardır:

 • Selimiye camii
 • Eski cami
 • Üç şerefeli cami
 • Muradiye cami

Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden birisi de Edirne’de yer alan Selimiye Camisidir. Caminin yapımına 1568 yılında başlanmıştır. Mimar Sinan’ın ustalık eserim adını verdiği bir camidir. Mermer, taş, ahşap, çini, sedef gibi birçok süsleme sanatı ile ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeken bir camidir. Ayrıca Caminin geniş avlusu bulunmaktadır. Edirne’nin merkezinde yer alan eski cami de mutlaka gidilmesi gereken camilerden birisidir.

Edirne’de Gezilecek Turistik Merkezler

Edirne’nin gezilecek en güzel turistik merkezler ise şunlardır:

 • Kırkpınar er meydanı
 • Karaağaç tren garı
 • Adalet kasrı
 • Selimiye arastası
 • Edirne kent ormanı
 • Edirne saraçlar caddesi

Similar Posts