Lezzetler

Edirne Lezzetleri

Edirne lezzetleri nelerdir? Trakya kesiminde ve Marmara Bölgesi’nde yer alan Edirne şehri, Bulgaristan ve Yunanistan ile sınır komşusu olmaktadır. Edirne şehrinde karasal iklim görülmektedir. Edirne şehri, çarşıları, camileri, köprüsü, nehirleri, yemekleri ile ünlü bir şehirdir. Özellikle yöresel yemekleri ile meşhurdur. Edirne şehrindeki yöresel yemekler balkan ve Rumeli ülkelerinde oldukça ilgi görmektedir.

Edirne’nin En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Edirne şehrinin mükemmel ve en meşhur lezzetleri içinde yer alan başlıca yemek, çorba ve tatlıları şunlardır:

Mutanca

Mutanca yemeği kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı, kırmızı et ile hazırlanmaktadır. Osmanlı döneminden gelen bir yemek olmaktadır. Edirne mutfağına özgü lezzetli bir yöresel yemektir. Geyik eti ya da kuzu etinden hazırlanmaktadır.

Bulgur çorbası

Bulgur çorbasının içerisinde salça ve bulgur bolca bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında şifa olarak tüketilen leziz bir çorbadır.

Edirne Tava Ciğeri

Edirne lezzetleri içerisinde yer alan Edirne tava ciğeri bölgenin en ünlü lezzetlerindendir.  Yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yemektir.

Edirne köftesi

Edirne köftesi yoğun ilgi gören meşhur yemeklerdendir. Bölgede yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etle usta ellerde şekil bulmaktadır.

Kuzu Etli Elbasan Tava

Elbasan tava genellikle kuzu eti ile yapılan ve bölgede meşhur bir yemektir.

Ciğer Sarma

Edirne’de efsane lezzetlerden birisi de ciğer tava sarmasıdır. Ciğer sarma, dolmalık fıstık, kuş üzümü, pirinç, soğanla hazırlanmaktadır. İç pilavı ile bir araya gelen ciğerle yapılmakta ve taş fırında pişirilmektedir.

Kabak Bastı

Kabak kalyesi olarak da bilinmektedir. Osmanlı mutfağından gelen lezzetlerden birisidir. Kabak ile yapılan ve içinde kuzu eti bulunan bir yemektir. Yemeğin içine üzüm suyu ve bal da eklenmektedir. Üzerine tereyağının da eklenmesi ile birlikte mükemmel bir tat olmaktadır.

Ispanak Mücveri

Edirne lezzetleri içinde yer alan ıspanak mücveri mutlaka tadılması gereken bir lezzettir.

Akıtma

Edirne mutfağının meşhur yemeklerinden birisi olan akıtma krep olarak da adlandırılmaktadır. Süt, yumurta ve undan yapılmaktadır. İçine yaş maya da eklenebilir. Akıtma piştikten sonra üzerine sıcakken tereyağı sürülerek yenir. Özellikle bal, reçel, kaymakla birlikte yenildiği zaman mükemmel bir lezzet olmaktadır.

Kandilli Mantı

Önceden Ördek eti veya kaz etinden yapılan fakat günümüzde tavuk eti ile yapılmakta olan kandilli mantı Edirne mutfağında mükemmel lezzetler arasında yer almaktadır. Fırında pişirilmelidir. Soğanlı tavuk suyu ile ıslatılmaktadır.

 Zerde

Edirne lezzetleri içinde yer alan zerde tatlısı, yöresel bir tatlıdır. Pirinç ve su pişirilerek yapılır. İsmini aldığı ve Osmanlı mutfağında çok kullanılan zerdeçal ile de renklendirilir.

Cevizli Oturtma

Edirne lezzetleri içerisinde yer alan cevizli oturtma bölgeye ait lezzetli tatlılardan biridir. Şerbetli tatlılar içerisinde yer alır. Tatlıda çok miktarda ceviz içi bulunmaktadır. Çıtır yufka, şerbeti ve görüntüsü ile mükemmel bir lezzettir.

Bademli Baklava

Edirne yöresine özgü olan baklavaya bademle yapılışı bambaşka bir tat kazandırmaktadır. Hamur açılarak tek tek yufkalar halinde hazırlanmaktadır.

Mamzana

Domates, patlıcan, maydanoz, sarımsak ile hazırlanan bir yemektir. Hem meze çeşidi hem de salata çeşidi olarak yenir. Ana yemeklerin yanında yer almaktadır.

Kıymalı Bohça Böreği

Edirne lezzetleri arasında yer alan Kıymalı bohça böreği peynirli kıymalı ya da domatesli patatesli olarak hazırlanabilir.

Patlıcan Turşusu

Genelde Trakya bölgesinde patlıcan turşusu yapılmaktadır. Özellikler nohut fasulye gibi yemeklerin yanında yenmektedir.

Damat Paçası

Trakya mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan damat paçası özel günlerde ikram olarak yapılmaktadır. Düğün sofralarında ya da bayram sofralarında mutfaklarda yerini alır. Damat paçasının ana malzemeleri yufka, tavuk ve yoğurttur. Bununla birlikte damat paçası, Edirne, Kırıkkale’de yoğun olarak tüketilen bir yiyecektir.

Gaziler Helvası

Edirne lezzetleri içinde yer alan tatlılardan birisi de Gaziler helvasıdır. Helva çok miktarda balla yapılmaktadır. İçine süt, badem içi eklenir. Oldukça lezzetli bir tatlıdır.

Similar Posts