Çanakkale

Çanakkale Savaşı Ve Çanakkale Destanı

Destanlarla dolu Türk ordusunun en önemli zaferlerinden birisi Çanakkale Zaferi’dir. Yediden yetmişe dillerden dillere dolaşan Çanakkale Destanı nedir? Ne zaman yazılmıştır? Tarihimize baktıkça Türk milletinin geçmişinde destanlar, zaferler ve savaşlar yer almaktadır. Bunların en başında ise Çanakkale Destanı bulunmaktadır. Çanakkale Destanı’nda daha önce duyduğunuz üzere mucizevi olaylar meydana gelmektedir. Havada çarpışan mermiler ise bunlardan sadece bir tanesidir.

Tarih kitaplarında da yazıldığı üzere onlar dönmeyi hiç düşünmediler. Vatan uğruna canlarını seve seve veda ettiler. Kahramanlık öykülerinin yazıldığı Çanakkale Destanı işte tam böyle başladı. 1. Dünya Savaşı sürerken Gelibolu Yarımadası’nda meydana geldi. 1915 – 1916 yılları arasında meydana gelen bu savaş deniz savaşıdır. Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan bu savaş aslında tarihte deniz ve kara savaşı olarak geçmektedir. İtilaf Devletleri’nin planı Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u almak ve sonucunda ise İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nın kontrolünü ellerine almaktır. Sonucunda ise İtilaf Devletleri Rusya ile yol oluşturabilecek, İstanbul’u aldıkları için de Almanya’nın müttefik devletlerinden birisini de saf dışı bırakacaklardı. Ancak planları istedikleri gibi ilerlemedi. Düşmanlar Çanakkale Boğazı’nı geçemediler. Bu zorlu muharebe sonucu her iki taraftan da çok ağır kayıplar verilmiştir. İtilaf Devletleri pes etmiş ve geri çekilmiştir. Çanakkale geçilememiştir.

Tarihi geçmişi bu şekilde olan Çanakkale Savaşı’nın sonunda atalarımızdan torunlarına yüzlerce destan ve kahramanlık hikayeleri kalmıştır. Turgut Özakman Diriliş Çanakkale 1915 kitabında Çanakkale hakkında daha detaylı bilgiler bulabilir bu ruhu okuyarak da yaşayabilirsiniz.

Okullarımızda her yıl 18 Mart’ ta Çanakkale Destanı’nı anma etkinlikleri düzenlenir. Bu etkinliklerin amacı Çanakkale ruhunu geçmişten günümüze yaşatmak ve şehitlerimizi anmak içindir. Törenlerde İstiklal Marşı okunur, saygı duruşu yapılır ve ardından Çanakkale şiirleri okunur ve destanları anlatılır.

Çanakkale Savaşı komutanlarından söz edecek olursak savaşa fiili olarak 12 general katılmıştır. Bunlardan 7 tanesi Türk General ve 5 tanesi ise Alman General’dir. Çanakkale savaşı zor kazanılan savaşlarımız arasında yer almaktadır. Çanakkale Savaşı milletin azim ve istikrarı ile kazanılmış bir savaştır. Gazetelerde ve kitaplarda şu bilgiler ile karşılaşabilirsiniz. Çanakkale Savaşı’nda herkes cepheye koşmuştur. Yüz binlerce öğrenci ve genç şehit düşmüştür. O kadar çok şehit verilmiştir ki Galatasaray Lisesi 1912 yılında sadece 60 mezun verebilmiştir. 1915 yılında ise 18 mezun veren Galatasaray Lisesi 1916 yılında hiç mezun verememiştir. Bu öğrenciler Çanakkale Cephesi’ne gönüllü olarak giden gençlerdi. İşte Çanakkale Ruhu böyle bir ruhtur. Galatasaray Lisesi’nin yanında Sivas Lisesi’ de 1915 yılında mezun veremedi. Sınıftan cepheye giden 14’ lü 15 li yaşlardaki gençler tahtaya “Hocam biz Çanakkale’ye gidiyoruz.” diye yazı yazdılar ve öğretmenleri ile helalleştiler.

Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Destanı denilince akla tabiki de Seyit Onbaşı gelmektedir. Asıl adı Seyit Ali Çabuk olan kahramanımız boğaz harbinin seyrini değiştiren kişidir. Koca Seyit uzun boylu ve çok güçlü bir onbaşı idi. Savaşta topçu eri olarak görev yapmaktaydı. Koca Seyit savaş sırasında donanmayı denize dökebilmek için koca topu sırtına yükledi. Çok zor bir şekilde merdivenlere doğru yöneldi ve o topçu merdivenlerini tek tek çıktı. Topu namluya verdi. Artık düşman donanması için şans yoktu. Koca Seyit besmele çekerek topu hedefe doğru ateşledi. Seyit Onbaşı sayesinde top İngiliz gemisini denizin derinliklerine gömdü. Çanakkale’yi geçmek artık imkansızlaşmıştı artık. Tarihini şehit kanları ile yazmış bir millet olarak bu değerlerimize sahip çıkmalı, şehitlerimizi ve kutsal topraklarımızı sürekli ziyaret etmeliyiz. Çanakkale gezilerine katılmalı, Çanakkale ruhunu çocuklarımıza aşılamalı müzeleri gezerek de tarihimizi anlatmaya özen göstermeliyiz.

Similar Posts