Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilmesi Gereken Yerler

Çanakkale ülkemizin en çok turist kabul eden bölgelerinden birisidir. Çanakkale’de çok sayıda gezip görülecek yer bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli aktivitelere de ev sahipliği yapmaktadır. İklimi ve doğasıyla da çok sevilen bir şehirdir. Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler vardır. Bunlar; Kazdağı Milli Parkı, Atikhisar Barajı, Kömür Limanı, Büyük Kemikli Burnu, Kadırga Koyu, Akvaryum Koyu, Taşkapı Koyu, Kocakum Koyu, Gizli Liman Koyu, Özgürlük Parkı ve çok daha fazlasıdır. Yapılar beşerî ve doğal olarak birbirlerinden ayrılırlar. Fakat hepsinin birbirinden farklı güzellikleri bulunmaktadır. Bahsi geçen doğal ya da beşerî mekanlar Çanakkale’ye gidildiğinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerdir.

Aynalı Çarşı

Çanakkale Türküsünde de adı geçen Aynalı Çarşı, oldukça köklü ve gelişmiş bir çarşıdır. Tarihi ürünler ve anı bırakacak eşyalar satın alabilir, merkezden çok uzaklaşmadan alışveriş yapabilirsiniz. Çanakkale’nin önemli bir sembolü haline gelen Aynalı Çarşı, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Çanakkale Kent Müzesi

Büyük bir arşive sahip olan Kent Müzesi, Çanakkale sınırları içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Çanakkale’nin tarihi özelliklerini, kültürel özelliklerini ve daha birçok unsuru gözler önüne seren bilgi verici bir müzedir. Çanakkale’nin merkezinde yer alır ve orijinal görüntüsü ile Çanakkale’yi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Çanakkale’nin merkezinde yer aldığı için yabancı turistler tarafından da ilgi görmektedir. Çanakkale’ye gelen turistlerin en çok kullandığı yöntem havayolu ile seyahat olmuştur. En konforlu bir şekilde Thy uçak bileti alarak tek aktarma ile İstanbul üzeri seyahat edebilirsiniz. Anadolu Jet gibi firmalar genellikle 3 aktarma yapmaktadırlar.

Assos Antik Kenti

Antik kent olarak Ayvacık konumunda yer almaktadır. Athena tapınağı ve amfi tiyatroya sahiptir. Çoğu turistin ilgisini çekmektedir ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Müthiş bir doğa manzarası sunması ile Çanakkale’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Özgürlük Parkı

Oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuş Özgürlük Parkı, Çanakkale’nin en güzel noktasında yer almaktadır. Birçok doğal aktivitenin yapılabileceği bir parktır. Ayrıca manzarasıyla da ünlüdür. Bu parkta ücretsiz internet, çocuk oyun alanı ve çay bahçesi de bulunmaktadır.

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu çok uzun bir plajdır ve yazın en çok ziyaret edilen mekanların başında gelmektedir. Eşsiz atmosferi ve manzarası ile görülmeye değer bir yer olan Kadırga Koyu’nu yazın yolu Çanakkale’ye düşen herkes ziyaret etmeli.

Adatepe

Havası, görünüşü, tarihi dokusu ile oldukça küçük ve şirin bir köy olan Adatepe, Çanakkale ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Uzun yıllardır gelen turistleri ağırlaması bir yana Çanakkale yerlilerinin de sık sık ziyaret ettiği bir bölge olmuştur. Bu köy Turizm Bakanlığı tarafından koruma altındadır ve tarihi yanı ile de oldukça köklü ve güçlü bir geçmişi vardır. Birçok otel ve restorana ev sahipliği yapmaktadır.

Gökçeada

Meşhur Gökçeada’yı anlatmaya gerek olmasa da güzelliğinden, manzarasından ve havasından bahsetmemek olmaz. Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adasıdır. Tarihi birçok yapıyı da içerisinde barındırmaktadır. Bununla beraber Gökçeada yazları sık sık ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Bozcaada

Bozcaada da Gökçeada ile beraber oldukça ün salmış bir bölgedir. Yazları tatil bölgesi olarak tercih edilmektedir. Bozcaada içerisinde birçok tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır.

Tarihe Saygı Parkı

Tarihe Saygı Parkı, Çanakkale’nin en popüler mekanlarından birisidir. Burada Çanakkale’ye ait sembolik minyatürler bulunmaktadır. Belirli günlerde ziyaretçi sayısında artış gözlemlenir. Şehrin tüm tarihi ve kültürel değerlerini gözler önüne seren önemli bir parktır.

Akhisar Barajı

Kampçıların vazgeçilmez mekânı Akhisar Barajı, temiz havası ve atmosferiyle her yıl düzenli olarak kampçıları ağırlamaktadır. Şehrin merkezine bu kadar yakın olup da şehrin stresi ve gürültüsünden bu kadar uzak olmasıyla oldukça sık tercih ediliyor. Sakin, huzurlu ve rahat birkaç gün için mutlaka gelinip görülmesi gereken bir yer. Her bölgeden ve her yaştan kesim için uygun bir mekandır. Sakinliği ve dinginliği ile başta Çanakkalelilerin daha sonrasında diğer illerin içerisinde ün salmıştır.

Similar Posts